Tojnaří webové doupě

Tojnárkovo stinné stránky

Neděle 25. října – Obhlídka Hangzhou a okolí, přejezd do Šanghaje

Od hotelu jsme opět vyrazili autobusy. Poměrně dlouho jsme jeli po nábřeží řeky Čchien-tchang, která je proslulá tím, že se na ní vytváří největší přílivová vlna na světě. Může dosáhnout výšky až 12 m, a šíří se korytem rychlostí okolo 40 km/hod. Během naší přítomnosti se ale žádná tsunami nekonala.

Vysadili nás na kraji parku Wu Hill (Wu Shan). Záznam jízdy se do mapového podkladu moc netrefil (v Číně jsem běžně zaznamenal i několikasetmetrový nesoulad s mapou), doporučuji přepnout si do Open Street Maps:

Nechtělo se nám platit vstupné do Chenghuangmiao, chrámu městského boha. Spokojili jsme se s obhlídkou areálu s malou pagodkou a skalkami opatřenými posvátnými obrázky a soškami. Vzdáleně mi připomínaly křesťanské křížové cesty a betlémy. Jen “madonky” seděly na lotosovém květu a společnost jim nedělal Ježíšek, ale jakýsi rybodrak :-).

Sošky vládců
Sošky vládců
Na lotosovém květu
Na lotosovém květu
Madonka a rybodrak
Madonka a rybodrak
Budhistický betlém
Budhistický betlém

Následoval přejezd k Západnímu jezeru. Zaparkovali jsme před hotelem Four seasons, mezi desítkami podobných busů. Brko nám kladl na srdce, abychom se procházky vrátili včas, jinak už se nenajdeme.

Jezero proslavily historické zahrady a vodní plochy, které krášlí různé druhy lotosů. Na podzim už ale většina z nich odkvetla. Některé záhony a skalky stále hýřily barvami, a vyfotil jsem si i banánovník. V jednom z altánů zpíval nějaký bard.

Skalka
Skalka
Banánovník
Banánovník

Nejhezčí část parku leží okolo členitého Vnitřního jezera, které je protkáno sítí stezek s kanály, mosty a lávkami.

Bárky na jezeře
Bárky na jezeře
Vnitřní jezero
Vnitřní jezero
Rozkvetlý kanál
Rozkvetlý kanál
Most
Most
Lotosové jezírko s pěvcem
Lotosové jezírko s pěvcem
Stulíky
Stulíky

Vyfotil jsem si špičák Zakrouceného mraku (Crinkle Cloud Peak).

Crinkle Cloud Peak
Crinkle Cloud Peak

Zbyl mi ještě nějaký čas, tak jsem přešel ulici a prozkoumal i park na protějším kopci. Našel jsem tam přírodní posilovnu, bambusový háj, říčku vyvěrající z podzemí a spoustu mohutných kafrovníků.

Posilovna
Posilovna
Bambusový háj
Bambusový háj
Vyvěračka
Vyvěračka
Piknik pod kafrovníky
Piknik pod kafrovníky

Na parkovišti jsem stihnul vysosat jedno pivko a jelo se dál, na jihozápad od města do vesnice Longjing. Vybila se mi baterie v Garminu, všimnul jsem si toho až večer. Po zbytek dne se namísto přesného záznamu z GPS musíte spokojit s odhadem trasy na Google maps, které jak už jsem psal, bohužel moc nepasují.

Z parkoviště jsme museli ujít pár kiláků směrem do hor. Cestou potkáváme strom s nezralými pomely, květináče s feferonkami a podivnou růžovitou kytku, ze které se vyklubal čajovník. Z mostu přes řeku jsem vyfotil dvě pradleny. Jedna prala prádlo, druhá nějakou slepici :-).

Strom s pomely
Strom s pomely
Feferonky
Feferonky
Rostlinka čaje
Rostlinka čaje
Dvě pradleny
Dvě pradleny
Nejprve jsme si v restauraci vychutnali oběd. Já se zdržel o něco déle, neb mi přišlo líto nedojíst maso, které zbylo u sousedních stolů :-). Na čajových políčcích se stejně žádné super fotky pořídit nedají, ale dokumentace musí být kompletní.
Čajové pole
Čajové pole
Čajová farma
Čajová farma

Čaj je odvěkým zdrojem bohatství oblasti Longjing, pěstuje se tam i slovutná odrůda Dračí studna. Někteří účastníci zájezdu si nakoupili dárková balení čaje, já nabídce odolal. Čínský čaj mne nikdy moc neoslovil, a zdejší farma se mi zdála příliš turistická.

Vrátili jsme se na parkoviště a po chvilce čekání nastoupili do busů směr Šanghaj.

Už za tmy jsme dorazili do Shanghai Hotel Nanquan (GPS souřadnice: N31.21939° E121.52080°),

Shanghai Hotel Nanquan
Shanghai Hotel Nanquan

Ubytovali jsme se a vyrazili do ulic hledat točené pivo. Na nábřeží nějakého kanálu jsme našli samoobslužnou diskotéku. Pár interpretů tam hrálo a zpívalo pro několik tančících párů, ale nic tam neprodávali. Na rušné ulici Pudian Road měli pouze lahváče, v nákupním centru u metra už měli zhasnuto, ale při návratu se na nás usmálo štěstí. Odbočili jsme do Laoshan Road, a narazili na prodejce levných a chutných špízů.

Než nám naše dobroty připravil, vydal jsem se okouknout zajímavě vyhlížející podnik na druhé straně ulice. Čepovali tam Tsingtao, asi nejlepší pivo, jaké jsem v Číně pil. Po jídle jsme se tam přesunuli a objednali si několik samoobslužných umělohmotných nádob s pípou. Dle mého odhadu se jednalo o podnik Tanduoduo (GPS souřadnice N31.22293° E121.52123°). Prodávali tam také grilované (asi) kozí maso, bohužel moc drahé.

Tanečníci na nábřeží
Tanečníci na nábřeží
Tsingtao na čepu
Tsingtao na čepu

Po zaplacení jsem si zaslintal nad grilem s opékaným kozím masem. Cestou domů jsme potkali několik otevřených zelinářství. V jednom prodavač osekával cukrovou třtinu, ve druhém nás překvapily květináče s citronovými keříky, jejichž plody byly rozvětvené do bizarních tvarů. Předpokládám, že kýženého efektu se dosahuje pomocí podvazování mašlí, ale jistý si nejsem.

Opékání kozičky
Opékání kozičky
Sekání třtiny
Sekání třtiny
Rozvětvené citrony
Rozvětvené citrony