Procházka po Athénách

2.10. Odlétáme směr Athény. Přistáváme kolem 23:00, spoj do Bahrajnu startuje až druhý den v 15:15, chceme se podívat do Athén. Jitka trvá na chvilce odpočinku a po chvíli bez problémů poklimbává na nepříliš pohodlné lavičce. Mně to moc nejde, brouzdám sem a tam a čekám, až se přiblíží čas odjezdu do centra. Nejlevnější doprava z letiště je busem (3.2 €/os.). Končí na náměstí Syntagma, cca deset minut chůze od Akropole. Hned vedle se nachází náměstí Omónia, údajné centrem místního podsvětí. Běžně se tam prý krade, přepadá a znásilňuje. Nás neotravoval nikdo, kromě jednoho zbloudilého psa, který nás doprovázel křivolakými uličkami čtvrti Monastiriki, vyhlášené svými obchůdky a hospůdkami. V tuto noční hodinu však mají zavřeno.Schůdky ve čvtrti Monastiriki

Pokoušíme se o noční prohlídku Akropole. Slyšeli jsme, že se dá dovnitř dostat přes plot. Na první pokus se ocitáme v uzavřeném trojúhelníku, odkud se musí zas přes plot. Na jedné straně leží nějaká skladiště stavebního materiálu, míříme opačným směrem, kde je obytná krabice se zaparkovaným skútrem a jakýsi parčík. V dáli slyším psy a vidím nějaké chlapy, mizíme zas zpátky. Překonáváme plot ven, zdá se nám ale, že zůstáváme uvnitř areálu, tak raději přelézáme ještě jeden. Ocitáme se mezi vykopávkami. Ráno zjišťuji, že to byla stará Agora. Z ní vylézáme přes další oplocení, konečně jsme na veřejné ulici a po chvilce chůze zjišťujeme, že stará Agora, stejně jako parčík se skútry, jsou volně přístupné. Kousek od nich okukujeme vstupní bránu do Akropole. Sedí v ní hlídač, právě ven propouští několik lidí, nejspíš stavebních dělníků, vracejících se z noční směny. Vypadá to, že rekonstrukční práce zřejmě probíhají i přes noc, tudíž musíme počkat, až ráno oficiálně otevřou (vstupné 12 €/os.). Je teplo, uléháme v parku na pláštěnku, probudí nás až první turisté těsně po otevření brány.
Některé rekonstruované stavební díly bijí do očí novotou, také u některé sochy v muzeu mají z originálního materiálu pouze menší část, ale původního šutroví se tam najde dost:Lvi u vstupu do Akropole


Památník Agrippa a Propylae


Erechteion_Karyatidy


Parthenon

Poté, co jsme uvnitř prolezli vše co se dalo, bloumáme ulicemi starobylých čtvrtí Monastiriki a Pláka:

Je kolem 11:00, místní restauratéři již připravují své podniky na vpád hord turistů, ale zatím nevypadají, že mají otevřeno. Dál v centru už ale nacházíme podnik, zaplněný jídlachtivými poutníky, usedáme rovnou na ulici a objednáváme snídaňooběd.
Po něm ještě chvilku bloudíme uličkami, Jitka hledá suvenýry a já obchod s lahváči (potřebuji pivní zátky pro Honzíka). Nastupujeme do busu a vracíme se na letiště, kde už na nás čeká éro směr Bahrajn.