ERC 2009 – intenzivní ochutnávka Laponska během 1 týdne
Spolu s Bábíkem jsme se přihlásili na letošní rogainingové mistrovství Evropy. Letěla s námi ještě Dáša a Bořan. Moje plány byly tradičně maximalistické, tzn. stihnout co nejvíce co v nejkratším čase. Chudák Dáša by přivítala poklidnější výlet, ale nakonec s námi většinu treku odpochodovala. Posuďte sami o jaký šlo výkon: nejprve jsme rovnou z letadla šoupli 22 km prolog k trojmezí (5 hodin), následoval pochod na Halti a zpět. Dle průvodců je na těchto 110 km třeba šest dní, nám se to podařilo ujít za dva a půl. První etapu 42 km dlouhou za deset hodin, druhou 55 km za 12 a posledních 13 km za 3 a půl hodiny. Dáša z toho vynechala jen poslední úsek na Halti a zpět (24 km), my s Bábíkem jsme to zvládli celé. Nakonec jsme si všichni ještě vyšlápli na Saanu, posvátnou horu Sámů (5 km) a až poté jsme se přesunuli do hotelu v blízkosti centra (luxusní kanerva pro tři v hotelu Äkäshotelli v Äkäslompolo, se saunou a výbornou snídaní za 30 €/os.), kde jsme měli den na regeneraci sil před sobotním startem čtyřiadvacetihodinovky. Kupodivu se nám to i povedlo, alespoň mne pouze trošku bolely nohy, ale puchýřů bylo jen pár a rychle se zhojily.
Určitě tomu přispělo i to, že jsme se pečlivě věnovali plnění dalšího neméně významného úkolu - poznávání finské gastronomie. Z jídel jsme ochutnali pouze polévky z pstruha a z lososa a poronkäristys. To je vařené sobí maso s bramborovou kaší (některé weby mylně tvrdí, že se jedná o guláš). V Kilpisjärvi nás toto jídlo příliš nenadchlo, ale porce, kterou nám nabídli jako oběd po rogainingu, mi chutnala. Rybí polévky měli vynikající všude. Ještě jsem okusil uzené sobí maso (docela dobré) a pak mnoho a mnoho piv různých značek. Žádnou z nich jsem si nezamiloval, ani nezačal nenávidět. Trošku mi vadilo, že Finové až na výjimky plní pivo do třetinkových lahví. Ale já to stejně pil hlavně kvůli zátkám pro syna sběratele :-).
Mám již hotové fotoreportáže ze všech předzávodních výletů:
  • Trek k finsko-švédsko-norskému trojmezí
  • Trek na nejvyšší bod Finska - Halti
  • Výstup na horu Saana
  • Na jejich konci najdete i PDF turistických map stažených z webu.
    Fotky z Dášina potulování po lesích okolo centra rogainingového ME, stejně jako odkazy na fotky vyfocené Bábíkem a Bořanem budou následovat. Ještě se můžete těšit na reportáž ze samotného závodu ERC 2009.