Výzkum běžeckého lyžování za deště a větru (14. 3. 2009)
Před malou vchvílí dorazil promoklý hlodavec zpátky do Litvínova. Hodláme mu položit mu pár dotazů.
Výzkumník (V): Tak jaká byla lyžovačka?
Králík (K): Ale docela to šlo.
V: A co vlhký sníh? Včera to na něm moc nejelo.
K: Dnes jsem tam měl ten vysokofluorový parafin, místy se mi zdálo, že lítám :-).
V: Jenže od ráno lilo jako z konve.
K: No já si říkal, že meteoweb na Cínovci, který ráno inzeroval "Leicht regen", by měl hlásit aspoň střední intenzitu srážek. Během dne občas z nebe padaly trakaře. Ale ta pláštěnka "Doprava" je docela dobrá, navlhal jsem spíš zevnitř, ze začátku jsem toho měl na sobě zbytečně moc. Ale než jsem se stihnul pořádně zapotit, byl jsem na Vitišce a po cínovecké magistrále směrem na Štěničárnu a dále dolů na Vápenici to jelo samo.
V: Jenže pak tě čekal ten šílený kopec s 80 metry převýšení na 0.8 km.
K: Jo, ten mi dal zabrat. Poslední dobou jsem moc netrénoval, hlavně přední pacičky nestíhaly. Ale s vypětím všech sil jsem to vyjel.
V: Jenže pak se k dešti přidal i vítr…
K: Zrovna když jsem dokončil první kolo a v čekárně na Novém Městě do sebe ládoval čokoládu a mandarinky, začalo šíleně lít a foukat. Ale měl jsem svoje zadání a tak jsem déšť nedéšť vyrazil směr Dlouhá Louka. Tam jsem v hospodě poobědval gulášovku.
V: Vy králíci jíte maso?
K: No občas jo, některé samice sežerou i vlastní mláďata. Ale stejně v té polévce moc masa nebylo, jen instantní namleté drobky. No a pak jsem se vrátil zpět na Nové Město.
V: Ale podle plánu jsi měl jet ještě na 12 km okruh k Flájské přehradě.
K: Já jsem sice pokusný králík, ale dříví na sobě štípat nenechám. Lilo jako z konve a tak jsem jel nejkratší cestou zpátky.
V: Vraťme se tedy k našemu výzkumu. Dá se za takovýchto podmínek vůbec lyžovat?
K: No jejda. Samozřejmě že ano. Akorát jste mi měli přibalit ještě dvoje rukavice na výměnu, zima mi byla jen na ruce. Ale lyže jely skvěle a skoro mi bylo líto, že jsem najel pouze 32 kiláků.
V: A králíku, napadá mne ještě jedna otázka – nejsi ty tak náhodou trošku magor?
Ale na tuhle otázku už jsme odpověď nedostali, protože králíkovi právě přinesli mísu s mrkví, a od té by ho mohlo odpoutat snad jen kdyby se na obzoru objevila nějaká pěkná ramlice. A tak chroupal a chroupal, a jestli nezačal plnit další výzkumný úkol, nebo jej v rámci záchranné akce nezabili ochránci zvířat, tak chroupá dodnes.