Tojnaří webové doupě

Tojnárkovo stinné stránky

Středa 27. července - Výjezd ze Sydney do Blue Mountains

Ráno jsme posnídali, zabalili a došli si pro auto do půjčovny. Z jízdy po Sydney jsem měl dost velké obavy, v centru totiž panuje dopravní špička víceméně celý den. Chtěli jsme vyrazit kolem 11:00, před obědem jsem očekával alespoň mírnější provoz. Nakonec jsme vyjeli až ve čtvrt na dvě. Vygooglovali jsme si supermarket Woolworths na Parramatta Road 92, Lidcombe (GPS souřadnice: S33.84965° E151.04946°), ve kterém jsme chtěli nakoupit na další tři dny. Nebyl daleko, jen 19 km, ale popojíždění po zacpaném bulváru nám zabralo 2 hodiny 35 min. Ze všech stran nás natěsno obklopovala auta, a při každém větvení tří až čtyřproudé silnice jsem zažíval pěkně horké chvilky. Párkrát jsem kolizi unikl jen o fous, jednou se mi nepodařilo včas se zařadit do odbočovacího pruhu, a musel jsem pokračovat rovně. Až po čase jsem pochopil, že australští řidiči ohleduplně pouští každého, kdo včas dá blinkr.

Bál jsem se, že u obchoďáku ve velkoměstě nebudou mít normální parkoviště, a bohužel jsem se nemýlil. Úzký nájezd pod střechu jsem ještě se staženou zadnicí zvládnul, ale obrat vlevo v bok mezi sloup a vedle stojící teréňák už se mi nepovedl, a malinko jsem se opřel o nárazník. My utrpěli jen malé škrábnutí, protistrana nebyla poškozena vůbec, ale i tak jsem z toho byl paf.

Když jsem se uklidnil nákupem a oběděm, zajeli jsme si pro plynovou bombu do BCF na křižovatku Parramatta & Rawson Str., Auburn (GPS souřadnice: S33.83887° E151.02742°), naštěstí už bez incidentů.

Oproti plánu jsme nabrali zpoždění, Dopravní špička ale nepolevila ani na předměstích Sydney, navíc silnici k Blue Mountains zrovna opravovali. K visitors centre v městečku Katoomba jsme dorazili až v podvečer.

Zaplatili jsme 4 dolary za hodinu parkovného (platí se jen do 18:00) a vyrazili do sychravého větrného počasí na zrychlený výlet. Začali jsme vyhlídkou Echo Point, pokračovali přes Tři sestry a poté po the Giant Starway sestoupili dolů do Grand kaňonu.

Echo Point
Echo Point
Tři sestry
Tři sestry
Grand Canyon
Grand Canyon
Všude eukalypty
Všude eukalypty

Po stezce, která vedla eukalyptovým pralesem, jsme se poměrně rychle dostali k vodopádu Katoomba.

Katoomba Waterfall
Katoomba Waterfall
Vodopád
Vodopád

Po Furber steps jsme vystoupali na horní hranu skal, kde jsme ještě na vyhlídce stihli pořídit pár fotek těsně před setměním.

Furber steps
Furber steps
Three Sisters
Three Sisters
Vodopád Katoomba
Vodopád Katoomba
3 sestry
3 sestry
Kaňon před soumrakem
Kaňon před soumrakem
Tma se blíží
Tma se blíží

Závěrečný pochod po silnici moc příjemný nebyl. Dole v kaňonu panovalo bezvětří, ale nahoře stále nepříjemně foukalo a teplota oscilovala kolem nuly. Za světla čelovky jsme došli k parkovišti a ohřáli se v autě.

Jenomže teď jsme ve tmě museli popojet někam, kde se dá přenocovat. Pokračovali jsme po rozestavěné silnici dál od Sydney, ale pořád jsme projížděli zalidněnou krajinou. Ve tmě nebylo lehké objevit nějaké útočiště, a v takovém počasí se nám stan stavět moc nechtělo. U Lithgow jsme raději sjeli ze silnice a zkusili štěstí v jednom z motorestů. Bowen Inn Motel (GPS souřadnice: S33.50067° E150.12744°) nám za 180 dolarů nabídl azyl v prostorném pokoji se sociálním zařízením. Klidně bychom brali i menší ložnici, aspoň by v ní nebyla taková zima.

Auto před Bowen Inn Motel
Auto před Bowen Inn Motel
Motelový pokoj
Motelový pokoj

Ale dobili jsme baterky, opláchli se v teplé vodě a ráno jeli dál.